Predajňa je otvorená.

Kodak Professional T-MAX TMX 100 120, Čierno-biely zvitkový negatívny film

Kodak Professional T-MAX TMX 100 120 je profesionálny zvitkový panchromaticky senzibilizovaný čiernobiely negatívny film, ktorého plochá štruktúra zrna zabezpečuje ultrajemné zrno a mimoriadnu rozlišovaciu schopnosť.
Výrobca:
Kodak
Obj. čislo:
00000000UX
Dostupnosť tovaru:
Na sklade
12,90 10,75 €
-+

Kodak Professional T-MAX TMX 100 120, Čierno-biely zvitkový negatívny film

Uvedená cena je za jeden film.

Charakteristika Kodak Professional T-MAX TMX 100 120:
Kodak Professional T-MAX TMX 100 120 je profesionálny zvitkový panchromaticky senzibilizovaný čiernobiely negatívny film, ktorého plochá štruktúra zrna zabezpečuje ultrajemné zrno, mimoriadnu rozlišovaciu schopnosť, širokú expozičnú pružnosť a vysokú hranovú ostrosť. Menovitá citlivosť filmu Kodak Professional T-MAX TMX 100 120 je ISO 100, ale jeho mimoriadna expozičná pružnosť mu zaručuje veľmi dobré výsledky aj pri preexpozícii (ISO50) a podexpozícii (ISO 800). To filmu umožňuje zachytávať celú škálu tónov ako aj bezproblémový Push-Pull proces. Jeho vysokú kvalitu obrazu umožňuje dosiahnuť veľmi jemné zrno, čo prispieva aj k vysokej ostrosti fotografií a umožňuje filmu excelentné výsledky pri vyvolávaní veľkoformátových zväčšenín.
Panchromatické filmy reagujú na realitu podobne ako ľudský zrak, ktorý vníma svetelné lúče o vlnovej dĺžke približne od 380 nm do 740 nm (viditeľné svetlo), ale v niektorých prípadoch môže byť citlivý aj voči UV a IR zložke svetla. Preto je vhodné mať na objektíve nasadený UV filter, ktorý potlačuje účinok žiarenia na filmový materiál.
Aby sa dosiahla správna citlivosť voči celému spektru viditeľného svetla je tento film senzibilizovaný, čo mu zaručuje správny prevod farebnej reality do stupnice šedej škály. Pokiaľ by nebol film senzibilizováný, nebol by schopný reagovať na svetelné lúče určitej vlnovej dĺžky, a tak by výsledným fotografiám chýbali niektoré časti tonálnej škály. Napríklad by film nereagoval na zelenú, žltú, oranžovú a červenú farbu tzn. Že by ich nezaznamenal a na černobielom pozitíve by boli tieto odtiene čierne, alebo inak tmavé. Takýto materiál nachádza uplatnenie väčšinou len v oblasti vedeckej a priemyslovej fotografie, kde sa s týmito "nedostatkami" pracuje zámerne.

Použitie v praxi:
Mimoriadne kvalitný film pre všestranné využitie. S úspechom je ho možné použiť nielen pre krajinársku fotografiu, ale aj pre štúdiové zábery. Pre Pull/Push process sa výborne osvedčila vývojka Kodak XTOL, s ktorou je možné zvýšiť citlivosť až o neuveriteľných 3EV (ISO 800).

Spracovanie filmu:
Bezpečné osvetlenie pri vyvolávaní je buď infračervené svetlo, alebo úplná tma. Film Kodak Professional T-MAX TMX 100 120 môže byť spracovávaný vo všetkých bežných negatívnych vývojkách (odporúčajú sa však Kodak T-MAX, Kodak D76, Ilford MICROPHEN, prípadne Kodak XTOL). Vyvolávací kúpeľ by mal pri pomere riedenia 1:1 v prípade Ilford MICROPHEN trvať jedenásť minút, v prípade Kodak D76 deväť a pol minút a pri Kodak T-MAX by bol vyvolávací kúpeľ riedený v pomere 1:4 a správna dĺžka vyvolávania by bola sedem a pol minúty. Po uplynutí vyvolávacej doby sa doporučuje film krátko vypláchnuť destilovanou vodou, alebo ho na 10s ponoriť do 2% ného roztoku kyseliny octovej, eventuálne použiť prerušovací kúpeľ cca pol minúty v roztoku Kodak EKTAFLO Stop (Používa sa pri vývojke Kodak T-MAX). Ustaľovanie filmu sa doporučuje pri teplotách 18-25°C, 2-4 min. pri rýchloustaľovači Kodak Polymax T Fixer nariedenom v pomere 1:3, 2-4 min. pri rýchloustáľovači Kodak Rapid fixer, alebo minimálne 2-5 minút v rýchloustalovači Ilford Rapid Fixer nariedenom v pomere 1:4. Po ustálení sa musí film ešte vyprať v tečúcej vode a to 20-30min pri teplote pracej vody pod 15°C, alebo 15min pri teplote pracej vody nad 15°C. Spracovanie filmu sa doporučuje zakončiť oplachom vypraného filmu destilovanou vodou, prípadne ponorením do roztoku zmáčadla. Pri vyvolávacom a ustáľovacom kúpeli vo vývojnici je vhodné vývojnicu počas prvej minúty pretriasť a následne aj po uplynutí každých 10 sekúnd. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov je vhodné udržovať výrobcom doporučený čas a rýchlosť preklápania, ale taktiež správnu teplotu kúpeľa (20°C), pomer riedenia (1 dielik roztoku : n dielov vody) a ich kvalitu (čerstvosť, čistotu).Uvedené časy sú iba orientačné, pred použitím filmového materiálu doporučujeme preštudovať údaje poskytnuté výrobcom na balení či v produktovom liste.

Skladovanie:
Neexponované filmy sa skladujú v originálnych obaloch v suchom a chladnom prostredí (pri teplote 5-21°C a relatívnej vlhkosti 40-60%), mimo dosah pôsobenia škodlivých výparov, plynov a ionizujúceho žiarenia. Filmy skladované v chladničke je nutné nechať pred použitím temperovať pri izbovej teplote asi 2 hodiny, filmy skladované v mrazničke asi 6 hodín. Exponované filmy je potrebné čo najskôr vyvolať.

Pre viac informácií o charakteristikách a spracovaní filmu Kodak Professional T-MAX TMX 100 120 si pozrite na stránkach jeho výrobcu Technický list

Špecifikácia Kodak Professional T-MAX TMX 100 120, Čierno-biely zvitkový negatívny film

Strážiť zmenu ceny a dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o cene alebo skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Aktuálna cena produktu je: 12,90 €

Upozorni ma keď cena klesne pod