Predajňa je otvorená! Radi vás obslúžime v pondelok až piatok od 10:00 do 18:00. Náš e-shop funguje naďalej 24 hodín, 7 dní v týždni. Viac info
DORUČENIE ZDARMA pri objednávke nad 20 €. Viac info

Ilford PAN 400 135-36, Čierno-biely 35mm negatívny film

Ilford PAN 400 135-36 je 36 obr. čiernobiely panchromatický senzibilizovaný negatívny 35mm film charakteristický svojim jemným zrnom, vysokou ostrosťou, výbornou expozičnou pružnosťou, kontrastnosťou a bohatou tonálnou škálou tónov a poltón
Výrobca:
Ilford
Obj. čislo:
MI01007
Dostupnosť tovaru:
Na sklade
4,90 € 4,08 €
-+

Ilford PAN 400 135-36, Čierno-biely 35mm negatívny film

Charakteristika Ilford PAN 400 135-36:
Ilford PAN 400 135-36 je 36 obrázkový veľmi citlivý čiernobiely panchromatický senzibilizovaný negatívny 35mm film, ktorý je charakteristický svojim jemným zrnom, vysokou hranovou ostrosťou, ktorá v kombinácii s výbornou expozičnou pružnosťou zabezpečujúcou optimálne výsledky aj pri obtiažnejších svetelných podmienkach. Film vyniká bohatou tonálnou škálou tónov a poltónov s vynikajúcou reprodukciou. Je to ideálny film pre všetkých, ktorý hľadajú maximálnu univerzálnosť a spoľahlivosť. Veľkou prednosťou je možnosť zhotovovať veľké zväčšeniny s vynikajúcou kvalitou obrazu. Menovitá citlivosť filmu je ISO 400/27°, avšak jeho široká expozičná pružnosť poskytuje veľmi dobré výsledky aj pri miernej preexpozícii (200 ISO/24°) a podexpozícii (1600 ISO/33°).
Panchromatické filmy reagujú na realitu podobne ako ľudský zrak, ktorý vníma svetelné lúče o vlnovej dĺžke približne od 380 nm do 740 nm (viditeľné svetlo), ale v niektorých prípadoch môže byť citlivý aj voči UV a IR zložke svetla. Preto je vhodné mať na objektíve nasadený UV filter, ktorý potlačuje účinok žiarenia na filmový materiál.
Aby sa dosiahla správna citlivosť voči celému spektru viditeľného svetla je tento film senzibilizovaný, čo mu zaručuje správny prevod farebnej reality do stupnice šedej škály. Pokiaľ by nebol film senzibilizováný, nebol by schopný reagovať na svetelné lúče určitej vlnovej dĺžky, a tak by výsledným fotografiám chýbali niektoré časti tonálnej škály. Napríklad by film nereagoval na zelenú, žltú, oranžovú a červenú farbu tzn. Že by ich nezaznamenal a na černobielom pozitíve by boli tieto odtiene čierne, alebo inak tmavé. Takýto materiál nachádza uplatnenie väčšinou len v oblasti vedeckej a priemyslovej fotografie, kde sa s týmito "nedostatkami" pracuje zámerne.

Použitie v praxi:
Jedinečnosť tohto filmu spočíva pri optimálnej expozícii vo výnimočne bohatej škále poltónov a dobrej kresbe vo svetlých aj tmavých častiach fotografovanej scény. Film je vďaka týmto svojim vlastnostiam mimoriadne univerzálny a nachádza svoje uplatnenie v mnohých oblastiach kreatívnej fotografie. Vhodný je najmä pre fotografovanie športu s krátkymi expozičnými časmi, alebo reportážnu fotografiu pre jeho schopnosť fotografovať za zhoršených svetelných podmienok.

Spracovanie filmu:
Bezpečné osvetlenie pri vyvolávaní je buď infračervené svetlo, alebo úplná tma. Film Ilford PAN 400 môže byť spracovávaný vo všetkých bežných negatívnych vývojkách (odporúčajú sa však Ilford MICROPHEN, alebo Kodak D76). Vyvolávací kúpeľ by mal pri pomere riedenia 1:1 v prípade Ilford MICROPHEN trvať 12 min. a v prípade Kodak D76 13 min. Po uplynutí vyvolávacej doby sa doporučuje film krátko vypláchnuť destilovanou vodou, alebo ho na 10s ponoriť do 2% ného roztoku kyseliny octovej, eventuálne použiť prerušovací kúpeľ cca 1 min. Ustaľovanie filmu sa doporučuje pri teplotách 18-25°C, 2-5 min. pri rýchloustaľovači Ilford Rapid Fixer nariedenom v pomere 1:4, alebo minimálne 3 minúty v rýchloustalovači Fomafix nariedenom v pomere 1:5. Po ustálení sa musí film ešte vyprať v tečúcej vode a to 20-30min pri teplote pracej vody pod 15°C, alebo 15min pri teplote pracej vody nad 15°C. Spracovanie filmu sa doporučuje zakončiť oplachom vypraného filmu destilovanou vodou, prípadne ponorením do roztoku zmáčadla. Pri vyvolávacom a ustáľovacom kúpeli vo vývojnici je vhodné vývojnicu počas prvej minúty pretriasť a následne aj po uplynutí každých 10 sekúnd. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov je vhodné udržovať výrobcom doporučený čas a rýchlosť preklápania, ale taktiež správnu teplotu kúpeľa (20°C), pomer riedenia (1 dielik roztoku : n dielov vody) a ich kvalitu (čerstvosť, čistotu).Uvedené časy sú iba orientačné, pred použitím filmového materiálu doporučujeme preštudovať údaje poskytnuté výrobcom na balení či v produktovom liste.

Skladovanie:
Neexponované filmy sa skladujú v originálnych obaloch v suchom a chladnom prostredí (pri teplote 5-21°C a relatívnej vlhkosti 40-60%), mimo dosah pôsobenia škodlivých výparov, plynov a ionizujúceho žiarenia. Filmy skladované v chladničke je nutné nechať pred použitím temperovať pri izbovej teplote asi 2 hodiny, filmy skladované v mrazničke asi 6 hodín. Exponované filmy je potrebné čo najskôr vyvolať.

Pre viac informácií o charakteristikách a spracovaní filmu Ilford PAN 400 135-36 si pozrite na stránkach jeho výrobcu Technický list

Špecifikácia Ilford PAN 400 135-36, Čierno-biely 35mm negatívny film

Recenzie Ilford PAN 400 135-36, Čierno-biely 35mm negatívny film

87%

3 recenzií užívateľov

1x

2x

0x

0x

0x

  • Zákazník neuviedol žiadne slovné hodnotenie.

  • Zákazník neuviedol žiadne slovné hodnotenie.

  • Zákazník neuviedol žiadne slovné hodnotenie.

Strážiť zmenu ceny a dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o cene alebo skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Aktuálna cena produktu je: 4,90 €

Upozorni ma keď cena klesne pod