Objednávajte bezpečne on-line! Osobný odber e-shopu v prevádzke.

Ilford SFX 200/36 Čierno-biely 35mm negatívny film

Ilford SFX 200 135-36 je čiernobiely panchromatický senzibilizovaný negatívny 35mm film, ktorého citlivosť bola rozšírená až do oblasti IR žiarenia. S tmavým červeným, alebo IR filtrom (Ilford SFX) je možné dosiahnuť zaujímavé efekty.
Výrobca:
Ilford
Obj. čislo:
MI01907
Dostupnosť tovaru:
Na sklade
10,50 € 8,75 €
-+

Ilford SFX 200/36 Čierno-biely 35mm negatívny film

Charakteristika Ilford SFX 200 135-36:
Ilford SFX 200 135-36 je 36 obrázkový čiernobiely panchromatický senzibilizovaný negatívny 35mm film pre infračervenú fotografiu, ktorého citlivosť bola rozšírená až do oblasti IR žiarenia. S tmavým červeným, alebo IR filtrom (Ilford SFX) je možné dosiahnuť zaujímavé efekty. Film je plne panchromaticky senzibilizován, čo zaisťuje jeho použiteľnosť aj bez červeného filtra. Vyniká výnimočnou rozlišovacou schopnosťou, podaním škály poltónov a drobných detailov.
Panchromatické filmy reagujú na realitu podobne ako ľudský zrak, ktorý vníma svetelné lúče o vlnovej dĺžke približne od 380 nm do 740 nm (viditeľné svetlo), ale v niektorých prípadoch môže byť citlivý aj voči UV a IR zložke svetla. Preto je vhodné mať na objektíve nasadený UV filter, ktorý potlačuje účinok žiarenia na filmový materiál.
Aby sa dosiahla správna citlivosť voči celému spektru viditeľného svetla je tento film senzibilizovaný, čo mu zaručuje správny prevod farebnej reality do stupnice šedej škály. Pokiaľ by nebol film senzibilizováný, nebol by schopný reagovať na svetelné lúče určitej vlnovej dĺžky, a tak by výsledným fotografiám chýbali niektoré časti tonálnej škály. Napríklad by film nereagoval na zelenú, žltú, oranžovú a červenú farbu tzn. Že by ich nezaznamenal a na černobielom pozitíve by boli tieto odtiene čierne, alebo inak tmavé. Takýto materiál nachádza uplatnenie väčšinou len v oblasti vedeckej a priemyslovej fotografie, kde sa s týmito "nedostatkami" pracuje zámerne.

Použitie v praxi:
Pri kombinácii tmavo červeného, alebo IR filtra s infračerveným filmom Ilford SFX 200 je možné dosiahnuť zaujímavé efekty. Napr.: infra fotografia krajiny odfotografovaná touto kombináciou vyzerá doslova apokalypticky – vodná hladina a nebo je na fotografii až sýto čierna a zeleň listov a trávy doslova žiari bielou. Tento film však svoje využitie nenachádza iba pri krajinárskej fotografii ale rovnako dobre sa hodí aj pri fotografovaní architektúry, ľudskej postavy a portrétov. Najlepších výsledkov je však možné dosiahnuť pri jasnom slnku, alebo v štúdiu pod wolframovým osvetlením.

Spracovanie filmu:
Pri vyvolávaní je potrebné pracovať v úplnej tme. Film Ilford SFX 200 môže byť spracovávaný vo všetkých bežných negatívnych vývojkách (odporúčajú sa však Ilford MICROPHEN, alebo Kodak D76). Vyvolávací kúpeľ by mal pri pomere riedenia 1:1 v prípade Ilford MICROPHEN trvať pätnásť a pol min. a v prípade Kodak D76 sedemnásť min. Po uplynutí vyvolávacej doby sa doporučuje film krátko vypláchnuť destilovanou vodou, alebo ho na 10s ponoriť do 2% ného roztoku kyseliny octovej, eventuálne použiť prerušovací kúpeľ cca 1 min. Ustaľovanie filmu sa doporučuje pri teplotách 18-25°C, 2-5 min. pri rýchloustaľovači Ilford Rapid Fixer nariedenom v pomere 1:4, alebo minimálne 3 minúty v rýchloustalovači Fomafix nariedenom v pomere 1:5. Po ustálení sa musí film ešte vyprať v tečúcej vode a to 20-30min pri teplote pracej vody pod 15°C, alebo 15min pri teplote pracej vody nad 15°C. Spracovanie filmu sa doporučuje zakončiť oplachom vypraného filmu destilovanou vodou, prípadne ponorením do roztoku zmáčadla. Pri vyvolávacom a ustáľovacom kúpeli vo vývojnici je vhodné vývojnicu počas prvej minúty pretriasť a následne aj po uplynutí každých 10 sekúnd. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov je vhodné udržovať výrobcom doporučený čas a rýchlosť preklápania, ale taktiež správnu teplotu kúpeľa (20°C), pomer riedenia (1 dielik roztoku : n dielov vody) a ich kvalitu (čerstvosť, čistotu).Uvedené časy sú iba orientačné, pred použitím filmového materiálu doporučujeme preštudovať údaje poskytnuté výrobcom na balení či v produktovom liste.

Skladovanie:
Neexponované filmy sa skladujú v originálnych obaloch v suchom a chladnom prostredí (pri teplote 5-21°C a relatívnej vlhkosti 40-60%), mimo dosah pôsobenia škodlivých výparov, plynov a ionizujúceho žiarenia. Filmy skladované v chladničke je nutné nechať pred použitím temperovať pri izbovej teplote asi 2 hodiny, filmy skladované v mrazničke asi 6 hodín. Exponované filmy je potrebné čo najskôr vyvolať.

Pre viac informácií o charakteristikách a spracovaní filmu Ilford SFX 200 135-36 si pozrite na stránkach jeho výrobcu Technický list

Špecifikácia Ilford SFX 200/36 Čierno-biely 35mm negatívny film

Strážiť zmenu ceny a dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o cene alebo skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Aktuálna cena produktu je: 10,50 €

Upozorni ma keď cena klesne pod