Ilford DELTA 100 Professional 120, Čierno-biely zvitkový negatívny film

Ilford DELTA 100 Professional 120 je čiernobiely panchromatický senzibilizovaný negatívny zvitkový film charakteristický svojimi plochými kryštálmi, vysokou rozlišovacou schopnosťou, veľkým dynamickým rozsahom a bohatou tonálnou škálou.
Výrobca:
Ilford
Obj. čislo:
MI00705
Dostupnosť tovaru:
Na sklade
6,90 € 5,75 €
-+

Ilford DELTA 100 Professional 120, Čierno-biely zvitkový negatívny film

Charakteristika Ilford DELTA 100 Professional 120:
Ilford DELTA 100 Professional 120 je profesionálny čiernobiely panchromatický senzibilizovaný negatívny zvitkový film charakteristický svojimi plochými kryštálmi, vysokou rozlišovacou schopnosťou, veľkým dynamickým rozsahom a bohatou tonálnou škálou. Menovitá citlivosť filmu je ISO 100, avšak jeho široká expozičná pružnosť poskytuje veľmi dobré výsledky aj pri miernej preexpozícii (50 ISO) a podexpozícii (200 ISO).
Panchromatické filmy reagujú na realitu podobne ako ľudský zrak, ktorý vníma svetelné lúče o vlnovej dĺžke približne od 380 nm do 740 nm (viditeľné svetlo), ale v niektorých prípadoch môže byť citlivý aj voči UV a IR zložke svetla. Preto je vhodné mať na objektíve nasadený UV filter, ktorý potlačuje účinok žiarenia na filmový materiál.
Aby sa dosiahla správna citlivosť voči celému spektru viditeľného svetla je tento film senzibilizovaný, čo mu zaručuje správny prevod farebnej reality do stupnice šedej škály. Pokiaľ by nebol film senzibilizováný, nebol by schopný reagovať na svetelné lúče určitej vlnovej dĺžky, a tak by výsledným fotografiám chýbali niektoré časti tonálnej škály. Napríklad by film nereagoval na zelenú, žltú, oranžovú a červenú farbu tzn. Že by ich nezaznamenal a na černobielom pozitíve by boli tieto odtiene čierne, alebo inak tmavé. Takýto materiál nachádza uplatnenie väčšinou len v oblasti vedeckej a priemyslovej fotografie, kde sa s týmito "nedostatkami" pracuje zámerne.

Použitie v praxi:
Použitie emulznej technológie vrstvených kryštálov pri stredne citlivom filme umožnilo vznik filmu Ilford DELTA 100 Professional, ktorý svojimi užitočnými vlastnosťami zreteľne prekonáva všetky filmy vo svojej kategórii. Jedinečnosť tohto filmu je v jeho mimoriadnej hranovej ostrosti a jemnozrnnosti, ktorá z neho robí ideálny film pre štúdiové fotografie, portréty a architektúru.

Spracovanie filmu:
Bezpečné osvetlenie pri vyvolávaní je buď infračervené svetlo, alebo úplná tma. Film Ilford DELTA 100 Professional môže byť spracovávaný vo všetkých bežných negatívnych vývojkách (odporúčajú sa však Ilford ID-11, alebo Kodak D76). Vyvolávací kúpeľ by mal pri pomere riedenia 1:1 v prípade Ilford ID-11 trvať osem a pol minúty a v prípade Kodak D76 deväť minút. Po uplynutí vyvolávacej doby sa doporučuje film krátko vypláchnuť destilovanou vodou, alebo ho na 10s ponoriť do 2% ného roztoku kyseliny octovej, eventuálne použiť prerušovací kúpeľ cca 1 min. Ustaľovanie filmu sa doporučuje pri teplotách 18-25°C, 2-5 min. pri rýchloustaľovači Ilford Rapid Fixer nariedenom v pomere 1:4, alebo minimálne 3 minúty v rýchloustalovači Fomafix nariedenom v pomere 1:5. Po ustálení sa musí film ešte vyprať v tečúcej vode a to 20-30min pri teplote pracej vody pod 15°C, alebo 15min pri teplote pracej vody nad 15°C. Spracovanie filmu sa doporučuje zakončiť oplachom vypraného filmu destilovanou vodou, prípadne ponorením do roztoku zmáčadla. Pri vyvolávacom a ustáľovacom kúpeli vo vývojnici je vhodné vývojnicu počas prvej minúty pretriasť a následne aj po uplynutí každých 10 sekúnd. Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov je vhodné udržovať výrobcom doporučený čas a rýchlosť preklápania, ale taktiež správnu teplotu kúpeľa (20°C), pomer riedenia (1 dielik roztoku : n dielov vody) a ich kvalitu (čerstvosť, čistotu).Uvedené časy sú iba orientačné, pred použitím filmového materiálu doporučujeme preštudovať údaje poskytnuté výrobcom na balení či v produktovom liste.

Skladovanie:
Neexponované filmy sa skladujú v originálnych obaloch v suchom a chladnom prostredí (pri teplote 5-21°C a relatívnej vlhkosti 40-60%), mimo dosah pôsobenia škodlivých výparov, plynov a ionizujúceho žiarenia. Filmy skladované v chladničke je nutné nechať pred použitím temperovať pri izbovej teplote asi 2 hodiny, filmy skladované v mrazničke asi 6 hodín. Exponované filmy je potrebné čo najskôr vyvolať.

Pre viac informácií o charakteristikách a spracovaní filmu Ilford DELTA 100 Professional 120 si pozrite na stránkach jeho výrobcu Technický list

Špecifikácia Ilford DELTA 100 Professional 120, Čierno-biely zvitkový negatívny film

Recenzie Ilford DELTA 100 Professional 120, Čierno-biely zvitkový negatívny film

100%

1 recenzií užívateľov

1x

0x

0x

0x

0x

  • Zákazník neuviedol žiadne slovné hodnotenie.

Strážiť zmenu ceny a dostupnosti

Ak chcete, zadajte e-mail a budeme Vás informovať o cene alebo skladovej dostupnosti tohto tovaru.

Vaša emailová adresa

Aktuálna cena produktu je: 6,90 €

Upozorni ma keď cena klesne pod